#protezy piersi sklep medyczny wrocław
Kobiety, które zmagają się ze schorzeniami w obrębie piersi, niejednokrotnie są przerażone wizją mastektomii. Całkowite odjęcie piersi bywa jednak niezbędne, aby ratować zdrowie i życie pacjentki. Konieczność przeprowadzenia tego zabiegu wynika ze stopnia zaawansowania choroby oraz rozległości patologicznych zmian, rozwijających się w piersi, a także obecności potencjalnych przerzutów. Jeśli leczenie oszczędzające piersi jest ryzykowne i generuje wątpliwości oraz możliwość dalszego rozwoju choroby, lekarze podejmują decyzję o radykalnej mastektomii. Choć wizja utraty piersi jest przerażająca, nie warto igrać z losem – współczesna medycyna oferuje aktualnie możliwość zakupu protezy piersi, dzięki której kobieta może czuć się pewniej i wyglądać jak przed zabiegiem. Jak jednak zdobyć wsparcie finansowe na zakup takiej protezy?
Proteza piersi z refundacją – to możliwe!
Zdobycie refundacji na zakup protezy piersi nie jest skomplikowane i wiąże się z przebrnięciem przez dwa etapy. Kwestie formalne reguluje tutaj Rozporządzenie Ministra Zdrowia, wydane 29 maja 2017 roku. Znaleźć w nim można wykaz wyrobów medycznych, które mogą być wydawane pacjentom na zlecenie lekarza. Raz na dwa lata można zatem skorzystać z refundacji na nakładki uzupełniające i protezy piersiowe w przypadku operacyjnego leczenia nowotworów, wad rozwojowych i urazów. Kobiety zobowiązane są do:
Uzyskania od lekarza zlecenia na zaopatrzenie w wyroby ortopedyczne i środki pomocnicze – lekarz powinien posiadać specjalizację w jednej z dziedzin chirurgii, onkologii, ginekologii, rehabilitacji lub powinien być lekarzem podstawowej opieki medycznej;
Udania się ze zleceniem do sklepu medycznego, sprzedającego protezy piersi i mającego podpisaną umowę z NFZ.
Zakup protezy – kwestie formalne
Dwa proste kroki pozwalają kobiecie kupić niezbędną protezę z minimalnym, własnym nakładem finansowym. To spore ułatwienie, gdyż limit cenowy na te wyroby medyczne wynosi 280 zł – jeśli pacjentka nabywa protezę w takiej cenie, może skorzystać ze 100% refundacji, jeśli proteza kosztuje więcej - klientka dopłaca brakującą sumę. Jednak z pewnością będzie to kwota zdecydowanie niższa, niż w sytuacji, gdyby niemożliwa była refundacja.
Dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz decyzji ministra kobiety po mastektomii oraz zmagające się z innymi schorzeniami i wadami w budowie piersi mogą ponownie odzyskać naturalny wygląd, co niezaprzeczalnie korzystnie wpłynie na poczucie ich pewności siebie i samoakceptację. To niezwykle istotne w tak trudnej sytuacji. Nasz sklep prowadzi sprzedaż protez piersiowych i współpracuje z NFZ – można u nas zatem zrealizować zlecenie na zakup wyrobów medycznych z refundacją. Zapewniamy fachowe wsparcie podczas wyboru protezy lub nakładki uzupełniającej piersi, pomagamy odpowiednio dopasować produkty, aby zapewnić klientkom maksymalnie naturalny wygląd. Jeśli mastektomia była jednostronna, dopasujemy protezę do rozmiaru i kształtu zdrowej piersi. Pacjentkom po mastektomii obustronnej pomagamy dopasować protezy do ogólnej sylwetki, aby uzyskany rezultat był satysfakcjonujący.
#materac przeciwodleżynowy wrocław
Materac przeciwodleżynowy jest specjalistycznym sprzętem medycznym, który okazuje się niezbędny dla pacjentów stale przebywających w pozycji leżącej. Osoby, których sprawność ruchowa jest ograniczona, zmuszone są do długotrwałego leżenia, co niekorzystnie wpływa na kondycję ich ciała – równomierny nacisk wywierany na obciążone partie ciała generuje stopniowy rozwój odleżyn, które oprócz powodowania niezaprzeczalnego dyskomfortu, determinują również powstawanie komplikacji i powikłań zdrowotnych. Dlatego każda osoba, która ze względów medycznych zmuszona jest do przebywania w pozycji leżącej i ma ograniczoną możliwość samodzielnej zmiany tej pozycji, powinna zostać zaopatrzona w materac przeciwodleżynowy. Jak jednak wybrać odpowiedni model, na co zwracać uwagę przy zakupie i dlaczego profesjonalny materac jest tak ważny?
Podstawowe parametry materacy przeciwodleżynowych
Które z właściwości materacy przeciwodleżynowych decydują o ich skuteczności w profilaktyce powstawania odleżyn? Okazuje się, że najważniejszym elementem tego typu materacy są komory, do których za pomocą specjalnej pompy elektrycznej wtłaczane jest powietrze. W ten sposób w materacu tworzone jest zmienne ciśnienie, które odpowiada za systematyczne zmiany nacisku na ciało osoby leżącej. Dzięki temu ciało pacjenta nie jest długotrwale obciążane w jednym punkcie, co z kolei minimalizuje ryzyko rozwoju odleżyn.
Materace przeciwodleżynowe występują w różnych modelach, których zasadność zastosowania uzależniona jest od potrzeb konkretnego pacjenta. Wymienić należy z pewnością:
materac przeciwodleżynowy bąbelkowy – przeznaczony dla osób o stosunkowo niskiej wadze, gdyż maksymalne jego obciążenie wynosi 90 kg. Jest on najczęściej stosowany profilaktycznie i w przypadku odleżyn pierwszego stopnia. Materac bąbelkowy wykonany jest z PCV, dzięki czemu łatwo utrzymać go w czystości, jest także odporny na rozdarcia i prosty w obsłudze. Może być zakładany na łóżko domowe oraz rehabilitacyjne, jednak wymaga obecności zwykłego materaca – nie można zamontować go bezpośrednio na stelażu łóżka. Model ten jest polecany pacjentom, u których nie wystąpiły jeszcze poważne zmiany odleżynowe i w sytuacji, gdy niezbędne jest zabezpieczenie ciała przed stałym naciskiem na jeden jego obszar;
materac przeciwodleżynowy rurowy – jest to bardziej zaawansowany model materaca, którego skuteczność w porównaniu z bąbelkowym odpowiednikiem okazuje się znacznie wyższa. Materac ten wytwarza pod chorym efekt fali, co we współczesnej medycynie uznawane jest za najskuteczniejszy sposób zapobiegania odleżynom. Co ważne, materac rurowy jest bardziej miękki i elastyczny, a to przekłada się na większy komfort pacjenta. Model ten można wykorzystywać podczas leczenia odleżyn drugiego i trzeciego stopnia. Dzięki możliwości odłączania poszczególnych partii materaca zapewniona zostaje sposobność dopasowania jego ułożenia zgodnie z indywidualnymi potrzebami danego pacjenta.
Gdzie kupić materac przeciwodleżynowy?
Nasz sklep oferuje zróżnicowany asortyment, w którym znajdują się również omawiane materace. Proponujemy materace wykonane z hipoalergicznych materiałów, wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Pozwala to na długotrwałe korzystanie z materaca, bez obaw o jego trwałość. Dołączone do każdego materaca pompy działają cicho i wydajnie, wtłaczając powietrze do komór – regulacja przepływu powietrza jest wygodna i intuicyjna, a pacjent ma zagwarantowany komfort oraz bezpieczeństwo.
#kołnierz ortopedyczny wrocław
Celem stosowania kołnierzy ortopedycznych jest ochrona szyjnego odcinka kręgosłupa, zapobieganie rozwojowi schorzeń w tym obszarze, zniwelowanie dolegliwości bólowych oraz wspomaganie leczenia po urazach. Rehabilitacja z kołnierzem ortopedycznym okazuje się konieczna nie tylko w przypadku poważnych obrażeń, choć to właśnie z nimi najczęściej kojarzony jest ten sprzęt medyczny. Warto dowiedzieć się, kiedy należy sięgnąć po kołnierz ortopedyczny.
Kiedy lekarz może zaproponować rehabilitację z kołnierzem ortopedycznym?
Wskazań do noszenia kołnierza ortopedycznego w proces rehabilitacji jest sporo. Jest to akcesorium przydatne w sytuacjach, gdy konieczna jest stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa, odciążenie oraz skorygowanie jego postawy. Do najczęstszych przypadków, w których wykorzystuje się kołnierze ortopedyczne należy zaliczyć:
Warto zaznaczyć, że unieruchomienie szyi nie może trwać zbyt długo, ponieważ mogłoby przynieść niekorzystne skutki i prowadzić do zaniku mięśni. Dlatego o zasadności włączenia kołnierza ortopedycznego do rehabilitacji decyduje lekarz, on także ustala okres, w jakim orteza szyjna ma być noszona.
Jaki kołnierz ortopedyczny wybrać?
Nasz sklep medyczny oferuje różnorodne modele ortez szyjnych – ich zróżnicowane kształty oraz stopnie twardości pozwalają idealnie dopasować kołnierz do konkretnych potrzeb pacjenta. Jeśli nie ma konieczności pełnego unieruchomienia szyi, a jedynie zalecane jest jej podtrzymanie i częściowa stabilizacja, wtedy odpowiedni będzie kołnierz miękki. Modele tego typu wykonane są z miękkiej pianki, która dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Kołnierze twarde są bardziej sztywne, a ich celem jest całkowite unieruchomienie szyi, jednak nie powodują one dyskomfortu u pacjenta – wewnątrz są wyłożone miękką pianką, aby zapewnić komfort użytkowania. W asortymencie posiadamy szeroki wybór kołnierzy ortopedycznych, które odpowiadają na różne potrzeby naszych klientów.
#chodziki rehabilitacyjne wrocław
Chcąc ułatwić osobie z ograniczoną sprawnością ruchową przemieszczanie się oraz wykonywanie codziennych czynności, warto zaproponować jej akcesoria rehabilitacyjne. Jednym z rozwiązań są rehabilitacyjne chodziki, nazywane inaczej balkonikami. Dzięki rozmaitości modeli i różnorodności parametrów można dobrać chodzik do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jakie są rodzaje chodzików oraz jak wybrać odpowiedni?
Przegląd chodzików rehabilitacyjnych
Aby dobrać odpowiedni balkonik dla osoby rehabilitowanej, starszej lub zmagającej się z niepełnosprawnością, należy najpierw zweryfikować jej najważniejsze potrzeby. Ogólnie można uznać, że zadaniem chodzika jest ułatwienie pionizacji ciała, zwiększenie mobilności pacjenta oraz zabezpieczenie go przed upadkiem.
Balkoniki rehabilitacyjne występują w rozmaitych rodzajach, a wśród nich warto zwrócić uwagę na:
Jaki model najlepiej wybrać?
Wybierając balkonik dla osoby starszej lub chorej, należy zwracać uwagę na takie parametry, jak ciężar, rozmiar, łatwość obsługi oraz wyposażenie dodatkowe. Najlepsze są oczywiście aluminiowe, lekkie chodziki rehabilitacyjne, które nie sprawią trudności w użytkowaniu oraz pomogą w przemieszczaniu się po domu czy podczas spacerów lub zakupów.
Nasz sklep oferuje różne modele chodzików i balkoników rehabilitacyjnych, które podlegają refundacji NFZ. Z chęcią pomożemy dobrać odpowiedni sprzęt, który ułatwi codzienne funkcjonowanie, przyczyni się do podniesienia sprawności oraz zachęci do aktywności osoby starsze, chore i o ograniczonych możliwościach ruchowych.
#sprzęt rehabilitacyjny sklep medyczny wrocław
Niewiele rzeczy w życiu można zaplanować od początku do końca, dlatego nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, że kiedyś może stać się potrzebny specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, dzięki któremu możliwe będzie normalne przemieszczanie się. Wózki inwalidzkie, balkoniki, chodziki, kule łokciowe pomagają osobom z ograniczoną możliwością ruchu. Po przebytej kontuzji czy chorobie są one czasem ostatnią deską ratunku, pomagającą normalnie funkcjonować w życiu codziennym. Jeśli potrzebujesz sprzętu rehabilitacyjnego, zapoznaj się z naszą ofertą.
Profesjonalne porady
Sprzęt rehabilitacyjny można zakupić z niesprawdzonych źródeł, na przykład przez internet. Ryzykuje się jednak wtedy swoim zdrowiem, ponieważ tego rodzaju produkty mogą być pozbawione odpowiednich atestów i certyfikatów, poza tym nie będą one dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Nasz specjalistyczny sklep medyczny oferuje bezpłatną konsultację, dzięki której możliwe jest wybranie odpowiedniego sprzętu, dostosowanego do wagi, wzrostu i preferencji pacjenta.
Doświadczenie i indywidualne podejście
Okres, kiedy jest się ograniczonym ruchowo, jest powodem wielu smutków i stresów. Dlatego nie warto pogarszać swojej kondycji fizycznej i psychicznej wyborem niesprawdzonego sprzętu rehabilitacyjnego, który zamiast pomocy będzie niósł tylko frustrację. Osoba, która potrzebuje specjalistycznego asortymentu, takiego jak wózek inwalidzki czy balkonik, powinna zostać obsłużona z należytym szacunkiem przez profesjonalistów w swoim fachu, którzy z przyjemnością dzielą się swoją wiedzą oraz zdają sobie sprawę z tego, czym jest indywidualne podejście do osoby cierpiącej.
#sprzęt medyczny sklep wrocław
Kiedy przytrafia się nam uraz lub kontuzja, musimy zmierzyć się z koniecznością znalezienia odpowiedniego sprzętu potrzebnego do odzyskania sprawności. Sklepy medyczne obecnie oferują dużo różnego rodzaju przyrządów, takich jak kule, ortezy oraz wózki inwalidzkie czy balkoniki dla seniorów. W zależności od potrzeb, stanu zdrowia czy wieku pacjenta rozważa się wypożyczenie potrzebnych przyrządów lub ich zakup.
Kupić czy wypożyczyć? Ta kwestia jest zależna również od długości trwania rehabilitacji. Jeżeli wiemy, że sprzęt będzie nam potrzebny przez długi czas lub, jak np. kule, będzie konieczny do codziennego użytkowania, wtedy warto rozważyć kupno takiego sprzętu. Dotyczy to również ekwipunku do opieki nad pacjentem geriatrycznym. Decyzję o wypożyczeniu podejmują zazwyczaj osoby, które doznały lekkiej kontuzji, której rehabilitacja potrwa krótki czas. Pacjenci decydują się na wynajem sprzętu również w sytuacjach, kiedy ze względu na jego cenę nie mogą sobie pozwolić na nowy.
Zalety posiadania sprzętu medycznego na własny użytek
Sprzęt medyczny niejednokrotnie towarzyszy nam przez cały dzień. Jest blisko naszego ciała i stanowi pewnego rodzaju dobro intymne. Często okazuje się, że jesteśmy w stanie się przyzwyczaić, a wręcz przywiązać do przedmiotu, który ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Wiąże się z tym opór przed wynajmowaniem sprzętu, który był używany przez inne osoby. Jest to jedna z najważniejszych przyczyn, dla której pacjenci decydują się na zakup sprzętu medycznego.
Dostęp do profesjonalnego sprzętu i możliwość dofinansowania
Jeśli chodzi o sprzęt dostępny na portalach aukcyjnych, często nie wiemy, jak długo był wykorzystywany i w jakim jest stanie. Czasem okazuje się, że sprzęt mógł mieć więcej niż jednego właściciela. Jeżeli nie mamy dostępu do pewnego i zaufanego źródła, a wiemy, że bez danego przyrządu nie będziemy mogli odbywać skutecznie rehabilitacji, również to powinno nas skłonić do kupna nowego przedmiotu ze specjalistycznego sklepu medycznego. Często można natrafić na bardzo korzystne opcje dofinansowania sprzętu przez NFZ, dzięki czemu koszty jego nabycia stają się mniejsze.
#wózki inwalidzkie wrocław
Przypadki i wypadki chodzą po ludziach, niektóre z nich mogą skończyć się źle dla ludzkiego ciała i przykuć człowieka do wózka inwalidzkiego. Niektóre przypadki wymagają chwilowego korzystania z takiego wózka, inne z kolei zmuszają człowieka do korzystania z niego do końca życia. Na rynku można spotkać różnego rodzaju wózki inwalidzkie, które przydają się w zależności od stopnia niepełnosprawności lub ich wybór ograniczony jest przez budżet osoby, która takiego wózka potrzebuje. O wózkach inwalidzkich oraz ich rodzajach dowiecie się z tego artykułu.
Wózek napędzany siłą ludzkich rąk
Najbardziej podstawowy wózek inwalidzki to taki, który napędzany jest siłą ramion osoby niepełnosprawnej lub może być prowadzony przez opiekuna tej osoby. Wózki takie przydają się osobom o względnie niskim poziomie niepełnosprawności, które mogą używać mięśni. Tego typu urządzenia mają pozytywny wpływ również na psychikę niepełnosprawnego, dając mu poczucie większej indywidualności.
Wózek napędzany silnikiem
Wózki napędzane silnikiem (najczęściej elektrycznym) są droższe i w gruncie rzeczy przeznaczone dla osób o większym poziomie niepełnosprawności. Ułatwiają one poruszanie się nawet po trudnym terenie i wymagających warunkach jak np. podjazd pod górę czy przejazd po nierównościach.
Wózek napędzany hybrydowo
Jest to rodzaj wózka, który bardzo ułatwia poruszanie się osób niepełnosprawnych. Łączy w sobie cechy zarówno wózka napędzanego siłą ludzkich mięśni, jak i wózka napędzanego na silnik elektryczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu ułatwione jest poruszanie się, chociaż nadal możliwa jest praca mięśni, co pomaga w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej.
Osoba, która w wypadku choroby, urazu, rekonwalescencji potrzebuje wyrobów medycznych, może dostać dofinansowanie ze środków NFZ oraz PFRON. Wyrobami medycznymi są między innymi:
Zasady refundacji określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z dn. 29 maja 2017 r. (Dz. U. 2017, poz. 1061, z późn. zm.). Refundacja przysługuje każdej osobie, z aktualnym ubezpieczeniem zdrowotnym.
Osobą uprawnioną do wystawienia odpowiedniego dokumentu jest lekarz internista, specjalista, fizjoterapeuta, pielęgniarka oraz położna. Dzięki działającemu od 1 stycznia 2020 r. internetowemu systemowi online zaświadczenie może potwierdzić lekarz lub osoba uprawniona od razu po wystawieniu wniosku. Jest to bardzo pomocne, gdyż nie trzeba już chodzić do oddziału NFZ. Jeżeli pacjent chce, to oczywiście może udać się do najbliższego oddziału NFZ (w miejscu wystawienia wniosku), w celu potwierdzenia dokumentu. Należy pamiętać, aby mieć wtedy przy sobie dowód osobisty. Zamówione wyroby medyczne w wybranym sklepie, można odebrać na terenie całego kraju, oczywiście w punkcie, który ma podpisaną umowę z NFZ.
PFRON natomiast wspiera osoby niepełnosprawne. Wysokość dofinansowania do sprzętu medycznego jest uzależniona od kryterium dochodowego. O taki rodzaj dofinansowania może starać się również pracodawca, zatrudniający osoby niepełnosprawne - jednak nie mniej niż 25. pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.
Zlecenia na wyroby medyczne mogą być wystawiane na maksimum 12 miesięcy. Refundacja na pieluchomajtki przysługuje w każdym miesiącu, w ilości 90 sztuk. Jeżeli pacjent wybierze produkt droższy niż refundacja - wtedy sam dopłaca różnicę. Według Rozporządzenia każdy sklep, mający podpisaną umowę z NFZ lub PFRON na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne, musi mieć przynajmniej jeden produkt z każdej grupy, w cenie limitu.
Orteza inaczej nazywana aparatem ortopedycznym, służy do sztywnej stabilizacji stawów. Stosowana jest podczas złamań, poważnych uszkodzeń oraz bardzo poważnych zwichnięć. Jej zadaniem jest pełne unieruchomienie uszkodzonej części części ciała, korekcja zniekształceń oraz pomoc w przywróceniu utraconych funkcji. Dzięki swojej sztywnej, twardej i masywnej konstrukcji, orteza ma zastępować gips - oczywiście tam, gdzie jest to możliwe. Jej plusem jest lepsze utrzymanie higieny, niż w gipsie oraz brak otarć, czy odparzeń.
Ortezy są także używane w przypadku wystąpienia niedowładu czy paraliżu.
Poniżej przedstawiamy rodzaje ortez, w zależności od urazu:
Stabilizator ma natomiast funkcję stabilizującą. Wykonany jest z elastycznego materiału, który powoduje wzmocnienie stawu, ale nie jego usztywnienie. Dzięki temu jest lekki, dostosowuje się do wykonywanych ruchów nie ograniczając ich, oraz bez problemu można go zdjąć, gdy zajdzie taka potrzeba. Ponadto mają działanie masujące, gdyż w swojej konstrukcji zawierają peloty. Stabilizator używany jest przede wszystkim podczas urazów mechanicznych, kontuzji, zwichnięć, naciągnięć lub też jako pomoc w rehabilitacji. Stabilizatory są często używane przez osoby aktywne fizycznie, gdyż dzięki nim mogą wzmacniać stawy podczas treningów oraz przez osoby wykonujące, obciążającą stawy, pracę fizyczną. Stabilizatory stosowane są często w celu pozbycia się krwiaków i obrzęków. Wyróżniamy trzy rodzaje stabilizatorów: kończyn górnych, dolnych oraz kręgosłupa.
Poniżej przedstawiamy różne typy stabilizatorów, w zależności od urazu:
Orteza i stabilizator oprócz funkcji stabilizującej, ograniczają również dolegliwości bólowe. Przed zastosowaniem takiego rodzaju sprzętów medycznych, powinniśmy najpierw zgłosić się do lekarza, w celu postawienia diagnozy. Wtedy w zależności od stopnia i rodzaju urazu, dobiera się właściwy rodzaj. Należy pamiętać, aby odpowiednio dobrać rozmiar, gdyż zbyt ciasny będzie powodował dyskomfort i zły przepływ krwi, a za duży nie będzie odpowiednio usztywniał.
Każdy w domu powinien mieć ciśnieniomierz. Szybki tryb życia, nerwy, niezbilansowana dieta, używki, brak ruchu, są częstymi przyczynami wahania ciśnienia krwi. Jeżeli objawy występują rzadko, nie ma się czym martwić - jednak warto trzymać rękę na pulsie.
Czym jest ciśnienie tętnicze krwi? Jest ciśnieniem, które wywiera krew na ściany tętnic. Inaczej mówiąc jest to siła, z jaką przepływająca krew napiera na ścianki naczyń krwionośnych. Wyróżniamy dwa rodzaje ciśnienia: skurczowe i rozkurczowe. Ciśnienie skurczowe, występuje w momencie skurczu serca, gdy krew nabiera prędkości i krąży w naczyniach krwionośnych. Ciśnienie rozkurczowe, występuje w momencie odpoczynku serca pomiędzy skurczami. Dodatkowo mamy jeszcze puls, czyli inaczej tętno krwi, czyli ilość uderzeń serca na minutę.
Wszystkie te wartości możemy sprawdzić na ciśnieniomierzu. Odpowiednio dobrany ciśnieniomierz, pozwala nam kontrolować ciśnienie i pracę serca. Należy pamiętać, że wartości ciśnienia zmieniają się w ciągu dnia, dlatego zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, zaleca się dokonywanie pomiarów rano i wieczorem, w miarę o stałych porach. Zanim wykona się pomiar, najlepiej 30 minut przed: nie pić kawy, napoi energetycznych, nie ćwiczyć, nie palić. Na 15 minut przed pomiarem należy usiąść spokojnie i odpocząć. W trakcie pomiaru ciśnienia, nie powinno się rozmawiać, ani poruszać. Pomiar powinno się przeprowadzać na ręce niedominującej. Jeżeli używamy ciśnieniomierza z mankietem, zaciskamy go tak, aby w szczelinie pomiędzy ramieniem było miejsce na dwa palce.
Jakie jest prawidłowe ciśnienie tętnicze?
Poniżej wskazujemy prawidłowe ciśnienie krwi (ciśnienie skurczowe/ciśnienie rozkurczowe):
U osób dorosłych:
Granice normy tętna u osoby dorosłej to: 60-80 uderzeń na minutę.
Jaki ciśnieniomierz wybrać?
Ciśnieniomierz jest sprzętem medycznym, więc powinien mieć odpowiednie certyfikaty, potwierdzające jego standardy. Na rynku dostępne są ciśnieniomierze naramienne i nadgarstkowe, automatyczne, półautomatyczne oraz manualne.
Przed zakupem należy zastanowić się, na czym nam zależy. Czy chcemy dokonać szybkiego pomiaru w domu, czy może mamy potrzebę posiadania ciśnieniomierza zawsze przy sobie.
Do pracy lub w podróży, najlepszym rozwiązaniem będzie ciśnieniomierz nadgarstkowy. Jest on prosty w obsłudze i ma niewielkie rozmiary. Ciśnieniomierz naramienny może być natomiast w wersji automatycznej - zakładamy mankiet na ramię, wciskamy odpowiedni guzik i urządzenie samo pompuje powietrze lub półautomatyczny, gdzie to powietrze pompujemy sami, za pomocą specjalnie zamontowanej pompki. Na rynku dostępny jest również ciśnieniomierz zegarowy, ale ten model jest przeznaczony dla lekarzy, pielęgniarek lub osób bardziej zaawansowanych.
Dolegliwości związane z kręgosłupem spotykają ludzi, niezależnie od wieku. brak ruchu, siedząca praca, zła postawa ciała - to wszystko składa się na zwyrodnienia szyi oraz pleców.
Oprócz odpowiednich ćwiczeń i dbania o prawidłową postawę, z pomocą może nam przyjść poduszka ortopedyczna. W ciągu nocy organizm się regeneruje i wtedy jest dobry czas, aby zapewnić naszemu ciału prawidłowe ułożenie podczas snu oraz rozluźnienie. Poduszki ortopedyczne łagodzą, a nawet zapobiegają schorzeniom kręgosłupa szyjnego oraz pomagają łagodzić ból głowy, mięśni, kręgów, drętwienie rąk. Poduszka medyczna wypełnia przestrzeń między karkiem, barkiem i głową, a powierzchnią, na której śpimy, dzięki czemu odciążony zostaje kręgosłup.
Poduszki ortopedyczne wykonane są ze specjalistycznej elastycznej pianki, która posiada tzw. pamięć kształtu. Taka poduszka ugina się wtedy, w punktach nacisku i szybko wraca do pierwotnego kształtu, gdy tego nacisku nie ma. Ponadto, taka poduszka jest bardziej miękka w miejscach cieplejszych, czyli dostosowuje się do kształtu naszego ciała.
Takie poduszki mogą używać nawet dzieci od 2 roku życia. Poduszki medyczne mają różny kształt, różną wysokość oraz twardość. Dlatego wybór takiej poduszki, zależy od wielu czynników: od pozycji, w której śpimy, od ciężaru i budowy ciała, twardości materaca oraz schorzenia.
Poduszki miękkie polecane są nie tylko osobom o niższej masie ciała, ale również osobom zmagającym się z przepukliną odcinka szyjnego kręgosłupa oraz ze zwężeniem tętnic szyjnych. Poduszki o średniej miękkości polecane są osobom o normalnej wadze. Poduszki najtwardsze przeznaczone są dla osób o dużej masie ciała oraz o szerokich ramionach. Niektórzy rodzice decydują się czasem na zakup poduszki medycznej dla niemowląt - dzięki specjalnemu wyprofilowaniu, główka dziecka zachowuje prawidłową pozycję, co zapobiega jej deformacjom.
Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest poduszka. Powinny to być miękkie, naturalne, nietoksyczne materiały, które nie będą wywoływały alergii lub podrażnień skóry. Pokrowce, którymi obleczone są poduszki powinny mieć możliwość prania w pralce.
Do spania na poduszce ortopedycznej trzeba się przyzwyczaić. Co najważniejsze, trzeba pamiętać o tym, że stanowi ona podparcie dla kręgosłupa szyjnego, a nie dla głowy. Jeżeli śpimy na boku, to poduszkę należy ułożyć wyższą krawędzią w stronę ciała. Jeżeli śpimy na plecach, to poduszkę należy ułożyć niższą krawędzią w stronę ciała. Dzięki zastosowaniu takich systemów, szyja i głowa będą wygodnie podparte, co przyczyni się do rozluźnienia mięśni.
Badanie piersi jest niezwykle ważne dla każdej kobiety. Wykonać je możemy same w domu lub udać się lekarza.
Samobadanie piersi mogą wykonywać dziewczyny i kobiety w każdym wieku, jednak po ukończeniu 20 lat, zaleca się wykonywać je już systematycznie, raz w miesiącu. Panie miesiączkujące, najlepiej aby wykonywały badanie 2-3 dnia po menstruacji - piersi są mniej obrzęknięte, żyły nie są nabrzmiałe, piersi nie bolą. Panie po menopauzie powinny badać się w wybranym, tym samym dniu każdego miesiąca. Należy pamiętać, że nie każde zgrubienie jest guzkiem rakowym, dlatego nie trzeba od razu się denerwować, tylko umówić się na konsultację do lekarza bądź położnej.
Poniżej przedstawiamy instrukcję samobadania piersi!
Na co zwrócić szczególną uwagę i co powinno nas zaniepokoić?
Stomia jelitowa jest chirurgicznym połączeniem między światłem przewodu pokarmowego ze skórą. Można spotkać się z określeniami, takimi jak: przetoka moczowa czy odbyt brzuszny. Nazwy zależą od tego, z którym narządem się łączy. Dzięki specjalnemu sprzętowi, odprowadza na zewnątrz, do woreczka, mocz lub kał. Zabieg stomii wykonuje się najczęściej u osób chorujących na: nowotwór okrężnicy, odbytnicy, pęcherza moczowego, polipowatość gruczołowa jelita grubego, niedrożność moczowodu, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, po rozszczepie kręgosłupa, po urazach, ranach i urazach brzucha, wadach wrodzonych. Oprócz wady wrodzonej stosowana jest przeważnie stomia czasowa i po rekonwalescencji pacjent często wraca do zdrowia.
Wyróżniamy trzy rodzaje operacji wyłonienia przetoki:
Jak pielęgnować skórę wokół stomii?
Pielęgnacja stomii jest bardzo ważna, aby nie doszło do zakażenia, odparzeń, czy podrażnienia skóry wokół.
Najpierw trzeba wybrać dobrze dopasowaną do swoich potrzeb płytkę oraz woreczek tak, aby zapewnić maksymalną szczelność.
Płytkę stomijną należy zdejmować bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić skóry. Jeżeli płytka trzyma się bardzo mocno, warto wtedy użyć specjalistyczne preparaty ułatwiające zdjęcie przylepca (spray, gaziki). Następnie należy bardzo dokładnie umyć skórę, aby nie doprowadzić do namnażania się drobnoustrojów.
Przed założeniem nowego zestawu należy bardzo dobrze wysuszyć skórę, aby płytka przykleiła się mocno i prawidłowo. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które mocno nawilżają i regenerują skórę wokół stomii, jednocześnie szybko i wysychając.
W przypadku osób ze stomią, niezwykle ważna jest odpowiednia dieta, którą zaleci lekarz. Jeżeli nie ma konkretnych zaleceń, warto stosować dietę lekkostrawną, jeść niewielkie porcje w regularnych odstępach czasu i pić minimum 2 litry wody dziennie.
Stomia jest dużym obciążeniem zarówno fizycznym, jak i psychicznym, jednak nie można nastawiać się do niej negatywnie. Wydalanie jest naturalnym procesem organizmu, dlatego należy przyjąć to jako część naszego życia i za każdym razem utrzymywać jak najlepszą higienę. Dostępnych jest bardzo dużo produktów, które niwelują nieprzyjemny zapach. Dodatkowo lekarz i pielęgniarka pomogą w ustaleniu odpowiednich zasad higieny.
System stomijny bardzo dobrze przylega do ciała i pod ubraniem jest niewidoczny. Możemy bez przeszkód uprawiać różne sporty (oprócz boksu, karate, zapasów, judo).
Przepuklina to schorzenie powstające w momencie, gdy jakiś narząd wewnętrzny lub jego część przemieści się poza swoje naturalne miejsce. Dochodzi do tego, gdy tkanki oddzielające narządy ulegają osłabieniu bądź przerwaniu i wtedy narządy przesuwają się gdzie indziej.
Przepuklina występuje w różnych miejscach ciała, jednak najczęściej powstaje w okolicach pachwin, gdy następuje uszkodzenie tkanki podtrzymująca jamę brzuszną.
Przyczyn powstania przepukliny jest wiele. Oprócz wspomnianego osłabienia tkanek, może to być genetycznie nieprawidłowa budowa kolagenu, podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej (duży wysiłek, kaszel, zaparcia) czy nawet blizny pooperacyjne. Nie ma jednoznacznej opinii lekarskiej, czy przepuklina następuje w wyniku podnoszenia bardzo ciężkich rzeczy, jak przyjęło się uważać.
Wyróżniamy kilka rodzajów przepukliny (wrodzona - jest od urodzenia oraz nabyta - występuje w różnych momentach życia):
Objawami, które powinny zaniepokoić są: ból oraz wyczuwalny guzek w okolicy pachwiny. Wtedy koniecznie trzeba udać się do lekarza. Przepuklina nie stanowi zagrożenia życia
Przepuklinę leczy się za pomocą operacji chirurgicznej (w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, gdy przepuklina nie jest uwięźnięta), metodą otwartą (w okolicy przepukliny robi się nacięcie i odprowadza się narządy na swoje miejsce, a następnie wzmacnia się osłabione miejsce specjalistyczną siatką) lub leczy się laparoskopowo.
Ryzyko nawrotu przepukliny po operacji jest bardzo niewielkie, bo przepukliny występuje tylko w 1-2% przypadków.
Na rynku dostępne są również specjalistyczne, pooperacyjne i zapobiegawcze, pasy przepuklinowe: brzuszne i pachwinowe, które zapobiegają nadmiernemu napięciu mięśni.
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z dnia 29 maja 2017 r. (Dz. U. 2019 poz. 1267 z późn. zm.). oraz art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 784 z późn. zm.), osobom uprawnionym przysługuje dofinansowanie z NFZ lub PFRON na sprzęt rehabilitacyjny.
Dofinansowanie przyznawane jest osobom, których miesięczny dochód (podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym) przeliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza 50% miesięcznego wynagrodzenia na osobę bądź 65% gdy osoba jest samotna. Wnioski o dofinansowanie można składać przez cały rok. Należy pamiętać, że z dofinansowania NFZ nie mogą skorzystać osoby posiadająca zobowiązania wobec PFRON.
Istnieje możliwość o ubieganie się o sprzęt medyczny w trybie przyspieszonym, po odpowiedniej argumentacji, np. jeżeli stan pacjenta się pogorszył, albo jeżeli dziecko wyrosło w danej rzeczy.
Jeżeli chodzi o dofinansowanie do pieluchomajtek, cewników, worków itp., to lekarz wystawia zlecenie na comiesięczny zakup na maksymalnie 12 miesięcy. Taką receptę można zrealizować częściowo lub jednorazowo na maksymalnie 6 miesięcy. Niestety nie ma możliwości realizacji zlecenia za minione miesiące.
Osoba niepełnosprawna może dostać dofinansowanie z PFRON wynoszące do 100% udziału własnego wyznaczonego w limicie ceny NFZ lub do 150% sumy kwoty limitu NFZ, pod warunkiem, że cena zakupu jest wyższa od limitu zawartego w rozporządzeniu Ministra Zdrowia.
Poniżej przedstawiamy tabelę z limitami refundacji według Rozporządzenia:
Procent refundacji NFZ |
Limit NFZ |
Procent refundacji |
---|---|---|
Poduszka przeciwodleżynowa pneumatyczna |
500 zł |
70% |
Materac przeciwodleżynowy (z wyłączeniem materacy piankowych) |
400 zł |
70% |
Pionizator |
2 000 zł |
100% |
Wózek inwalidzki ręczny |
650 zł |
100% |
Wózek inwalidzki dziecięcy – dla dzieci |
650 zł |
100% |
Wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku – dla dorosłych |
1 700 zł |
100% |
Wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku – dla dzieci |
1 700 zł |
100% |
Wózek inwalidzki specjalny (z wyłączeniem wózka inwalidzkiego toaletowego) – dla dorosłych |
3 000 zł |
100% |
Wózek inwalidzki specjalny dziecięcy(z wyłączeniem wózka inwalidzkiego toaletowego) – dla dzieci |
3 000 zł |
100% |
Rehabilitacja domowa jest niezwykle ważnym elementem powrotu do zdrowia oraz do utrzymania prawidłowego funkcjonowania kończyn oraz odpowiedniego przepływu krwi. Rehabilitacja domowa w ramach NFZ przysługuje osobom, którzy nie mają możliwości dostania się do placówki rehabilitacyjnej samodzielnie oraz dla osób nie poruszających się samodzielnie. Na świadczenia rehabilitacyjne wymagane jest skierowanie od lekarza pracującego w ramach umowy z NFZ. Należy jednak pamiętać, że na niektóre świadczenia, skierowanie wystawić może tylko odpowiedni lekarz specjalista. Skierowanie na specjalistyczne zabiegi fizjoterapeutyczne w domu, ważne jest 30 dni od daty jego wystawienia. Czas trwania domowej rehabilitacji wynosi do 80 dni zabiegowych w roku kalendarzowym, przy czym nie więcej niż 5 zabiegów dziennie. W uzasadnionych przypadkach może zostać przedłużony.
Można dodatkowo, wesprzeć się samodzielnymi ćwiczeniami, uzgodnionymi oczywiście z fizjoterapeutą. W sklepach stacjonarnych, czy w internecie znajdziemy wiele rodzajów urządzeń rehabilitacyjnych, które pomagają usprawnić stawy kończyn górnych oraz dolnych.
Do rehabilitacji kończyn górnych można wykorzystać: taśmy, linki, sprężyny, laski gimnastyczne oraz specjalne ciężarki rehabilitacyjne. Aby usprawnić funkcje chwytne, polecane są piłeczki rehabilitacyjne i tablice manualne.
Do rehabilitacji kończyn dolnych wykorzystuje się: piłki rehabilitacyjne jak również elektroniczne urządzenia do masażu. Dla osób mogących się poruszać pomocne będą: rowery stacjonarne, rotory lub stepery.
Niezastąpionymi przyrządami do rehabilitacji i wzmacniania mięśni całego ciała są piłki, taśmy rehabilitacyjne, poduszki sensomotoryczne, stabilizatory oraz poduszki ortopedyczne zarówno do spania, jak i do siedzenia. Warto pamiętać, że ćwiczenia fizyczne nie tylko są pomocne dla osób chorych, czy po urazach, każdy powinien dbać o kondycję fizyczną oraz o prawidłową postawę ciała. Jeżeli ktoś nie ma motywacji do wykonywania ćwiczeń w domu - może udać się na siłownię lub na fitness.
Każda kobieta po mastektomii chce czuć się znowu kobieca, dlatego na rynku dostępnych jest wiele protez piersi, dzięki którym Amazonki mogą odzyskać wiarę w siebie. Protezy dostępne są w wielu rozmiarach i kształtach.
Protezy piersi i nakładki wyglądają bardzo naturalnie, idealnie dopasowują się do ciała, są pzrzyjemne w dotyku i nie podrażniają ciała. Paniom od razu po zabiegu zaleca się stosowanie tzw. protez tymczasowych wykonanych z oddychających materiałów, nie podrażniających skóry. Są one delikatne i lekkie, aby nie obciążać skóry, która po zabiegu jest bardzo wrażliwa.
Wyróżniamy 3 rodzaje protez piersi:
Jak czyścić protezy?
Protezy należy myć w chłodnej lub letniej wodzie. Do czyszczenia protez nie należy używać środków myjących, które mogą rozpuścić materiał. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem delikatne mydło. Jeżeli nie jest się pewnym jakiego środka użyć, to warto poszukać specjalistycznych preparatów przeznaczonych do czyszczenia protez. Protezy, wkładki i nakładki należy myć ręcznie tak, aby nie uszkodzić ich struktury. Po dokładnym umyciu oraz wypłukaniu, należy dokładnie osuszyć powierzchnię miękkim ręcznikiem lub pozostawić do samoistnego wyschnięcia. W przypadku protez samoprzylepnych sytuacja wygląda nieco inaczej, gdyż należy bardzo uważać na powierzchnię samoprzylepną. Warto zainwestować w, specjalnie do nich przeznaczony, środek myjący nie zawierający silikonów, gdyż mogą one rozpuścić materiał. Protezy samoprzylepne należy zostawić do wyschnięcia i nie należy stosować ręczników papierowych, ani tekstylnych, gdyż mogą one zniszczyć powierzchnię i wywołać trwałe uszkodzenia.
Protezy z powłoką z mikrofazy mogą być suszone suszarką o lekkim nadmuchu, z odległości około 30m cm.
Protezy piersi podlegają refundacji NFZ - kwota dofinansowania, jaką można to 100% do kwoty 280 złotych. Ustawowo takie dofinansowanie przysługuje raz na dwa lata. Wtedy należy znowu zgłosić się do lekarza kolejny wniosek na zaopatrzenie ortopedyczne.