Refundacja NFZ

Nabywając sprzęt medyczny, możecie Państwo starać się o zwrot części lub całości kosztów jego zakupu. Otrzymacie go w ramach refundacji NFZ na zakup sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego. Przysługuje ona każdemu, kto ma ubezpieczenie społeczne i zdrowotne ZUS. Dofinansowanie można uzyskać na niemal każdy sprzęt medyczny. Refundacja NFZ obejmuje m.in. kule ortopedyczne, wózki inwalidzkie, balkoniki, ortezy i wiele innych akcesoriów niezbędnych do zapewnienia komfortu codziennego życia osoby niepełnosprawnej. Zwrotem kosztów jest również objęta proteza piersi. Refundacja NFZ jest przyznawana na wniosek lekarza, który wystawia zlecenie podczas wizyty w przychodni NFZ, a także w prywatnym gabinecie.

Specjaliści, którzy mogą wypisać wniosek refundacji NFZ to:

  • Ortopedzi
  • Neurolodzy
  • Reumatolodzy
  • Chirurdzy
  • Laryngolodzy
  • Geriatrzy
  • Lekarze rehabilitacji
  • Lekarze POZ
NFZ

Jak wygląda refundacja sprzętu rehabilitacyjnego i wyrobów medycznych?
Aby uzyskać refundację wyrobów medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia, należy przede wszystkim udać się do lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, który może stwierdzić konieczność zaopatrzenia danego pacjenta w niezbędne artykuły. Po wykonaniu poszczególnych badań, lekarz wydaje drogą elektroniczną specjalny dokument – Zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne.

W przypadku kiedy lekarz wypisze zlecenie w tradycyjny sposób (nie korzystając z systemu informatycznego), pacjent powinien zatwierdzić je w oddziale NFZ, do którego należy (w nagłych przypadkach może być to oddział, na terenie którego dana osoba przebywa). Do zatwierdzenia niezbędne jest okazanie zlecenia, wydanego przez lekarza, jak również dowód osobisty pacjenta. Jeśli chory nie jest w stanie zgłosić się do oddziału NFZ, może zrobić to inna osoba, okazując dane zlecenie, dowód osobisty swój oraz chorego.

Sprzęt medyczny objęty refundacją NFZ.

W zależności od choroby pacjenta i jego potrzeb możemy wyróżnić dwa rodzaje zaopatrzenia refundowanego przez NFZ:

  • sprzęt rehabilitacyjny (np. wózek inwalidzki czy proteza piersi – refundacja NFZ dla kobiet po mastektomii, itp.) – artykuły te są refundowane jednorazowo na okres pięciu lat,
  • inne używane codziennie artykuły i sprzęt medyczny – refundacja NFZ jest przyznawana na okres od jednego do dwunastu miesięcy (np. pieluchomajtki, cewniki, sprzęt stomijny, itp.).

Wybór wyrobów medycznych objętych refundacją.

Każdy pacjent ma prawo wyboru danego artykułu z oferty dostępnej w danym sklepie. Najczęściej jest ona zróżnicowana zarówno pod kątem jakości, jak i ceny. W każdym zleceniu na sprzęt rehabilitacyjny oraz artykuły i sprzęt medyczny refundacja NFZ jest określona kwotą. Nie zobowiązuje ona jednak do zakupu artykułu tylko w tej cenie. Jeśli pacjenta interesuje np. droższa proteza piersi, refundacja NFZ obejmie część jej ceny. Resztę pacjent pokrywa z własnych środków.

Uwaga!
Zlecenia na wyroby medyczne nie trzeba potwierdzać w NFZ, zlecenia teraz są wystawiane elektronicznie.

Poznaj odpowiedzi na pytania: