Pytania i odpowiedzi

protezy piersi sklep medyczny wrocław
Kobiety, które zmagają się ze schorzeniami w obrębie piersi, niejednokrotnie są przerażone wizją mastektomii. Całkowite odjęcie piersi bywa jednak niezbędne, aby ratować zdrowie i życie pacjentki. Konieczność przeprowadzenia tego zabiegu wynika ze stopnia zaawansowania choroby oraz rozległości patologicznych zmian, rozwijających się w piersi, a także obecności potencjalnych przerzutów. Jeśli leczenie oszczędzające piersi jest ryzykowne i generuje wątpliwości oraz możliwość dalszego rozwoju choroby, lekarze podejmują decyzję o radykalnej mastektomii. Choć wizja utraty piersi jest przerażająca, nie warto igrać z losem – współczesna medycyna oferuje aktualnie możliwość zakupu protezy piersi, dzięki której kobieta może czuć się pewniej i wyglądać jak przed zabiegiem. Jak jednak zdobyć wsparcie finansowe na zakup takiej protezy?

​Proteza piersi z refundacją – to możliwe!

Zdobycie refundacji na zakup protezy piersi nie jest skomplikowane i wiąże się z przebrnięciem przez trzy etapy. Kwestie formalne reguluje tutaj Rozporządzenie Ministra Zdrowia, wydane 29 maja 2017 roku. Znaleźć w nim można wykaz wyrobów medycznych, które mogą być wydawane pacjentom na zlecenie lekarza. Raz na dwa lata można zatem skorzystać z refundacji na nakładki uzupełniające i protezy piersiowe w przypadku operacyjnego leczenia nowotworów, wad rozwojowych i urazów. Kobiety zobowiązane są do:

 • Uzyskania zlecenia od lekarza na zaopatrzenie w wyroby ortopedyczne i środki pomocnicze – lekarz powinien posiadać specjalizację w jednej z dziedzin chirurgii, onkologii, ginekologii, rehabilitacji lub powinien być lekarzem podstawowej opieki medycznej;
 • Dostarczenia wspomnianego zlecenia do oddziału NFZ, zgodnego z miejscem zamieszkania i jego potwierdzenia w tym oddziale;
 • Udania się z potwierdzonym zleceniem do sklepu medycznego, sprzedającego protezy piersi i mającego podpisaną umowę z NFZ.

​Zakup protezy – kwestie formalne

Trzy proste kroki pozwalają kobiecie nabyć niezbędną protezę z minimalnym, własnym nakładem finansowym. To spore ułatwienie, gdyż limit cenowy na te wyroby medyczne wynosi 280 zł – jeśli pacjentka nabywa protezę w takiej cenie, może skorzystać ze 100% refundacji, jeśli proteza kosztuje więcej, klientka dopłaca brakującą sumę. Jednak z pewnością będzie to kwota zdecydowanie niższa, niż w sytuacji, gdyby niemożliwa była refundacja.

Dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Zdrowia oraz decyzji ministra kobiety po mastektomii oraz zmagające się z innymi schorzeniami i wadami w budowie piersi mogą ponownie odzyskać naturalny wygląd, co niezaprzeczalnie korzystnie wpłynie na poczucie ich pewności siebie i samoakceptację. To niezwykle istotne w tak trudnej sytuacji. Nasz sklep prowadzi sprzedaż protez piersiowych i współpracuje z NFZ – można u nas zatem zrealizować zlecenie na zakup wyrobów medycznych z refundacją. Zapewniamy fachowe wsparcie podczas wyboru protezy lub nakładki uzupełniającej piersi, pomagamy odpowiednio dopasować produkty, aby zapewnić klientkom maksymalnie naturalny wygląd. Jeśli mastektomia była jednostronna, dopasujemy protezę do rozmiaru i kształtu zdrowej piersi. Pacjentkom po mastektomii obustronnej pomagamy dopasować protezy do ogólnej sylwetki, aby uzyskany rezultat był satysfakcjonujący.

materac przeciwodleżynowy wrocławMaterac przeciwodleżynowy jest specjalistycznym sprzętem medycznym, który okazuje się niezbędny dla pacjentów stale przebywających w pozycji leżącej. Osoby, których sprawność ruchowa jest ograniczona, zmuszone są do długotrwałego leżenia, co niekorzystnie wpływa na kondycję ich ciała – równomierny nacisk wywierany na obciążone partie ciała generuje stopniowy rozwój odleżyn, które oprócz powodowania niezaprzeczalnego dyskomfortu, determinują również powstawanie komplikacji i powikłań zdrowotnych. Dlatego każda osoba, która ze względów medycznych zmuszona jest do przebywania w pozycji leżącej i ma ograniczoną możliwość samodzielnej zmiany tej pozycji, powinna zostać zaopatrzona w materac przeciwodleżynowy. Jak jednak wybrać odpowiedni model, na co zwracać uwagę przy zakupie i dlaczego profesjonalny materac jest tak ważny?

​Podstawowe parametry materacy przeciwodleżynowych

Które z właściwości materacy przeciwodleżynowych decydują o ich skuteczności w profilaktyce powstawania odleżyn? Okazuje się, że najważniejszym elementem tego typu materacy są komory, do których za pomocą specjalnej pompy elektrycznej wtłaczane jest powietrze. W ten sposób w materacu tworzone jest zmienne ciśnienie, które odpowiada za systematyczne zmiany nacisku na ciało osoby leżącej. Dzięki temu ciało pacjenta nie jest długotrwale obciążane w jednym punkcie, co z kolei minimalizuje ryzyko rozwoju odleżyn.

Materace przeciwodleżynowe występują w różnych modelach, których zasadność zastosowania uzależniona jest od potrzeb konkretnego pacjenta. Wymienić należy z pewnością:

 • materac przeciwodleżynowy bąbelkowy – przeznaczony dla osób o stosunkowo niskiej wadze, gdyż maksymalne jego obciążenie wynosi 90 kg. Jest on najczęściej stosowany profilaktycznie i w przypadku odleżyn pierwszego stopnia. Materac bąbelkowy wykonany jest z PCV, dzięki czemu łatwo utrzymać go w czystości, jest także odporny na rozdarcia i prosty w obsłudze. Może być zakładany na łóżko domowe oraz rehabilitacyjne, jednak wymaga obecności zwykłego materaca – nie można zamontować go bezpośrednio na stelażu łóżka. Model ten jest polecany pacjentom, u których nie wystąpiły jeszcze poważne zmiany odleżynowe i w sytuacji, gdy niezbędne jest zabezpieczenie ciała przed stałym naciskiem na jeden jego obszar;
 • materac przeciwodleżynowy rurowy – jest to bardziej zaawansowany model materaca, którego skuteczność w porównaniu z bąbelkowym odpowiednikiem okazuje się znacznie wyższa. Materac ten wytwarza pod chorym efekt fali, co we współczesnej medycynie uznawane jest za najskuteczniejszy sposób zapobiegania odleżynom. Co ważne, materac rurowy jest bardziej miękki i elastyczny, a to przekłada się na większy komfort pacjenta. Model ten można wykorzystywać podczas leczenia odleżyn drugiego i trzeciego stopnia. Dzięki możliwości odłączania poszczególnych partii materaca zapewniona zostaje sposobność dopasowania jego ułożenia zgodnie z indywidualnymi potrzebami danego pacjenta.

​Gdzie kupić materac przeciwodleżynowy?

​Nasz sklep oferuje zróżnicowany asortyment, w którym znajdują się również omawiane materace. Proponujemy materace wykonane z hipoalergicznych materiałów, wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Pozwala to na długotrwałe korzystanie z materaca, bez obaw o jego trwałość. Dołączone do każdego materaca pompy działają cicho i wydajnie, wtłaczając powietrze do komór – regulacja przepływu powietrza jest wygodna i intuicyjna, a pacjent ma zagwarantowany komfort oraz bezpieczeństwo.
kołnierz ortopedyczny wrocławCelem stosowania kołnierzy ortopedycznych jest ochrona szyjnego odcinka kręgosłupa, zapobieganie rozwojowi schorzeń w tym obszarze, zniwelowanie dolegliwości bólowych oraz wspomaganie leczenia po urazach. Rehabilitacja z kołnierzem ortopedycznym okazuje się konieczna nie tylko w przypadku poważnych obrażeń, choć to właśnie z nimi najczęściej kojarzony jest ten sprzęt medyczny. Warto dowiedzieć się, kiedy należy sięgnąć po kołnierz ortopedyczny.


​Kiedy lekarz może zaproponować rehabilitację z kołnierzem ortopedycznym?

Wskazań do noszenia kołnierza ortopedycznego w proces rehabilitacji jest sporo. Jest to akcesorium przydatne w sytuacjach, gdy konieczna jest stabilizacja odcinka szyjnego kręgosłupa, odciążenie oraz skorygowanie jego postawy. Do najczęstszych przypadków, w których wykorzystuje się kołnierze ortopedyczne należy zaliczyć:

 • urazy doznane w wyniku wypadków,
 • zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, koncentrujące się w odcinku szyjnym – wśród nich najczęściej pojawia się dyskopatia oraz skolioza,
 • niewłaściwe ustawienie głowy,
 • nerwobóle ramion i szyi,
 • nadszarpnięcie, naciągnięcie lub stłuczenie oraz inne choroby odcinka szyjnego.

Warto zaznaczyć, że unieruchomienie szyi nie może trwać zbyt długo, ponieważ mogłoby przynieść niekorzystne skutki i prowadzić do zaniku mięśni. Dlatego o zasadności włączenia kołnierza ortopedycznego do rehabilitacji decyduje lekarz, on także ustala okres, w jakim orteza szyjna ma być noszona.


​Jaki kołnierz ortopedyczny wybrać?

​Nasz sklep medyczny oferuje różnorodne modele ortez szyjnych – ich zróżnicowane kształty oraz stopnie twardości pozwalają idealnie dopasować kołnierz do konkretnych potrzeb pacjenta. Jeśli nie ma konieczności pełnego unieruchomienia szyi, a jedynie zalecane jest jej podtrzymanie i częściowa stabilizacja, wtedy odpowiedni będzie kołnierz miękki. Modele tego typu wykonane są z miękkiej pianki, która dopasowuje się do kształtu ciała użytkownika. Kołnierze twarde są bardziej sztywne, a ich celem jest całkowite unieruchomienie szyi, jednak nie powodują one dyskomfortu u pacjenta – wewnątrz są wyłożone miękką pianką, aby zapewnić komfort użytkowania. W asortymencie posiadamy szeroki wybór kołnierzy ortopedycznych, które odpowiadają na różne potrzeby naszych klientów.
chodziki rehabilitacyjne wrocławChcąc ułatwić osobie z ograniczoną sprawnością ruchową przemieszczanie się oraz wykonywanie codziennych czynności, warto zaproponować jej akcesoria rehabilitacyjne. Jednym z rozwiązań są rehabilitacyjne chodziki, nazywane inaczej balkonikami. Dzięki rozmaitości modeli i różnorodności parametrów można dobrać chodzik do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jakie są rodzaje chodzików oraz jak wybrać odpowiedni?

​Przegląd chodzików rehabilitacyjnych

​Aby dobrać odpowiedni balkonik dla osoby rehabilitowanej, starszej lub zmagającej się z niepełnosprawnością, należy najpierw zweryfikować jej najważniejsze potrzeby. Ogólnie można uznać, że zadaniem chodzika jest ułatwienie pionizacji ciała, zwiększenie mobilności pacjenta oraz zabezpieczenie go przed upadkiem.

Balkoniki rehabilitacyjne występują w rozmaitych rodzajach, a wśród nich warto zwrócić uwagę na:

 • chodzik rehabilitacyjny na kółkach – ma on lekką konstrukcję z wytrzymałego aluminium i wyposażony jest w cztery lub trzy kółka, w zależności od konkretnego modelu. Posiada także hamulec ręczny i niejednokrotnie dodatkowo koszyk na zakupy czy podręczne akcesoria. Ten rodzaj chodzika najlepiej sprawdzi się u osób, które nie mają problemów z równowagą i poszukują wspomagania w codziennym przemieszczaniu się. Większość modeli na kółkach wyposażonych jest również w siedzisko, na którym można usiąść i odpocząć. Są to zazwyczaj chodziki składane, łatwe w transporcie i przechowywaniu;
 • balkonik sztywny i kroczący – są to modele pozbawione kółek, wyposażone w antypoślizgowe nakładki na nóżki i doskonale sprawdzające się dla osób, które mają problem z utrzymaniem równowagi. Te rodzaje balkoników przesuwane są do przodu wraz z kolejnymi krokami użytkownika. Skutecznie stabilizują postawę ciała i zabezpieczają przed upadkiem. Podobnie, jak odpowiedniki na kółkach, mogą posiadać siedzisko czy uchwyt na napój lub koszyk na niewielkie zakupy.


​Jaki model najlepiej wybrać?

Wybierając balkonik dla osoby starszej lub chorej, należy zwracać uwagę na takie parametry, jak ciężar, rozmiar, łatwość obsługi oraz wyposażenie dodatkowe. Najlepsze są oczywiście aluminiowe, lekkie chodziki rehabilitacyjne, które nie sprawią trudności w użytkowaniu oraz pomogą w przemieszczaniu się po domu czy podczas spacerów lub zakupów.

Nasz sklep oferuje różne modele chodzików i balkoników rehabilitacyjnych, które podlegają refundacji NFZ. Z chęcią pomożemy dobrać odpowiedni sprzęt, który ułatwi codzienne funkcjonowanie, przyczyni się do podniesienia sprawności oraz zachęci do aktywności osoby starsze, chore i o ograniczonych możliwościach ruchowych.

sprzęt rehabilitacyjny sklep medyczny wrocław
Niewiele rzeczy w życiu można zaplanować od początku do końca, dlatego nikt nie jest w stanie przewidzieć tego, że kiedyś może stać się potrzebny specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, dzięki któremu możliwe będzie normalne przemieszczanie się. Wózki inwalidzkie, balkoniki, chodziki, kule podłokciowe pomagają osobom z ograniczoną możliwością ruchu. Po przebytej kontuzji czy chorobie są one czasem ostatnią deską ratunku, pomagającą normalnie funkcjonować w życiu codziennym. Jeśli potrzebujesz sprzętu rehabilitacyjnego, zapoznaj się z naszą ofertą.

Profesjonalne porady

Sprzęt rehabilitacyjny można zakupić z niesprawdzonych źródeł, na przykład przez internet. Ryzykuje się jednak wtedy swoim zdrowiem, ponieważ tego rodzaju produkty mogą być pozbawione odpowiednich atestów i certyfikatów, poza tym nie będą one dostosowane do indywidualnych potrzeb klientów. Nasz specjalistyczny sklep medyczny oferuje bezpłatną konsultację, dzięki której możliwe jest wybranie odpowiedniego sprzętu, dostosowanego do wagi, wzrostu i preferencji pacjenta.


​Doświadczenie i indywidualne podejście

​Okres, kiedy jest się ograniczonym ruchowo, jest powodem wielu smutków i stresów. Dlatego nie warto pogarszać swojej kondycji fizycznej i psychicznej wyborem niesprawdzonego sprzętu rehabilitacyjnego, który zamiast pomocy będzie niósł tylko frustrację.  Osoba, która potrzebuje specjalistycznego asortymentu, takiego jak wózek inwalidzki czy balkonik, powinna zostać obsłużona z należytym szacunkiem przez profesjonalistów w swoim fachu, którzy z przyjemnością dzielą się swoją wiedzą oraz zdają sobie sprawę z tego, czym jest indywidualne podejście do osoby cierpiącej.
sprzęt medyczny sklep wrocław
Kiedy przytrafia się nam uraz lub kontuzja, musimy zmierzyć się z koniecznością znalezienia odpowiedniego sprzętu potrzebnego do odzyskania sprawności. Sklepy medyczne obecnie oferują dużo różnego rodzaju przyrządów, takich jak kule, ortezy oraz wózki inwalidzkie czy balkoniki dla seniorów. W zależności od potrzeb, stanu zdrowia czy wieku pacjenta rozważa się wypożyczenie potrzebnych przyrządów lub ich zakup.
​Kupić czy wypożyczyć? Ta kwestia jest zależna również od długości trwania rehabilitacji. Jeżeli wiemy, że sprzęt będzie nam potrzebny przez długi czas lub, jak np. kule, będzie konieczny do codziennego użytkowania, wtedy warto rozważyć kupno takiego sprzętu. Dotyczy to również ekwipunku do opieki nad pacjentem geriatrycznym. Decyzję o wypożyczeniu podejmują zazwyczaj osoby, które doznały lekkiej kontuzji, której rehabilitacja potrwa krótki czas. Pacjenci decydują się na wynajem sprzętu również w sytuacjach, kiedy ze względu na jego cenę nie mogą sobie pozwolić na nowy.


Zalety posiadania sprzętu medycznego na własny użytek


​Sprzęt medyczny niejednokrotnie towarzyszy nam przez cały dzień. Jest blisko naszego ciała i stanowi pewnego rodzaju dobro intymne. 
Często okazuje się, że jesteśmy w stanie się przyzwyczaić, a wręcz przywiązać do przedmiotu, który ułatwia nam codzienne funkcjonowanie. Wiąże się z tym opór przed wynajmowaniem sprzętu, który był używany przez inne osoby. Jest to jedna z najważniejszych przyczyn, dla której pacjenci decydują się na zakup sprzętu medycznego.

Dostęp do profesjonalnego sprzętu i możliwość dofinansowania


Jeśli chodzi o sprzęt dostępny na portalach aukcyjnych, często nie wiemy, jak długo był wykorzystywany i w jakim jest stanie. Czasem okazuje się, że sprzęt mógł mieć więcej niż jednego właściciela. Jeżeli nie mamy dostępu do pewnego i zaufanego źródła, a wiemy, że bez danego przyrządu nie będziemy mogli odbywać skutecznie rehabilitacji, również to powinno nas skłonić do kupna nowego przedmiotu ze specjalistycznego sklepu medycznego. Często można natrafić na bardzo korzystne opcje dofinansowania sprzętu przez NFZ, dzięki czemu koszty jego nabycia stają się mniejsze. 
wózki inwalidzkie wrocławPrzypadki i wypadki chodzą po ludziach, niektóre z nich mogą skończyć się źle dla ludzkiego ciała i przykuć człowieka do wózka inwalidzkiego. Niektóre przypadki wymagają chwilowego korzystania z takiego wózka, inne z kolei zmuszają człowieka do korzystania z niego do końca życia. Na rynku można spotkać różnego rodzaju wózki inwalidzkie, które przydają się w zależności od stopnia niepełnosprawności lub ich wybór ograniczony jest przez budżet osoby, która takiego wózka potrzebuje. O wózkach inwalidzkich oraz ich rodzajach dowiecie się z tego artykułu.

​Wózek napędzany siłą ludzkich rąk

​Najbardziej podstawowy wózek inwalidzki to taki, który napędzany jest siłą ramion osoby niepełnosprawnej. Na rynku jednak istnieją wózki, które mogą być również napędzane za pomocą siły nóg niepełnosprawnego. Wózki takie przydają się osobom o względnie niskim poziomie niepełnosprawności, które mogą używać mięśni. Tego typu urządzenia mają pozytywny wpływ również na psychikę niepełnosprawnego, dając mu poczucie większej indywidualności.


​Wózek napędzany silnikiem

Wózki napędzane silnikiem (najczęściej elektrycznym) są droższe i w gruncie rzeczy przeznaczone dla osób o większym poziomie niepełnosprawności. Ułatwiają one poruszanie się nawet po trudnym terenie i wymagających warunkach jak np. podjazd pod górę czy przejazd po nierównościach.


Wózek napędzany hybrydowo

​Jest to rodzaj wózka, który bardzo ułatwia poruszanie się osób niepełnosprawnych. Łączy w sobie cechy zarówno wózka napędzanego siłą ludzkich mięśni, jak i wózka napędzanego na silnik elektryczny. Dzięki takiemu rozwiązaniu  ułatwione jest poruszanie się, chociaż nadal możliwa jest praca mięśni, co pomaga w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej.